Network TAB Cihazı

Niagara Networks

Interface Masters Technologies 1996 yılında kurulmuştur ve ağ görünebilirliği çözümlerinde sektör lideridir. Genel merkezi San Jose, California’da bulunan şirketin Hong Kong ve Avrupa’da ofisleri vardır.

-Müşterilerine Inline (UTM, IPS, DDOS, DLP) ve out-of-band (IDS, Trafik Yönetimi, APM) ağ iletişimi araçlarıyla entegre edilebilen ve bunların performansını artıran yüzün üzerinde ağ iletişim ürünü sunmaktadır. 

-Broadcom, Cavium, Freescale, Intel, Finisar, Marvell de dahil olmak üzere pek çok tedarikçi marka ile yakın ve güvenli bir ortaklık içindedir.


Network Tap (Trafik Çoklama Cihazı) Nedir?
Network (ağ) üzerinde sorunsuz bir şekilde trafik izleme (monitoring) ya da trafik analizi yapmak için akan trafiğin bir şekilde elde edilmesi gerekir. Ağ üzerinden akan trafiği elde etmenin iki temel yolu vardır. Bunlardan birisi “Port Mirroring” yöntemi diğer ise “TAP Cihazı Kullanma” yöntemidir.

Port Mirroring
Ağ üzerinden akan trafiği elde etmenin en çok bilinen ve kullanılan yöntemi PORT SPAN ya da PORT MIRRORING olarak bilinen switch’ler üzerinde bir porttan akan trafiğin başka bir porta kopyalanmasıdır. Bu yöntem trafiğin elde edilmesinde ek bir maliyet gerektirmeyen ancak buna karşın bazı dezavantajları olan bir yöntemdir.

Niagara1

•    Trafiğin elde edileceği her cihazda cihazın “port mirroring” ya da “spanning” özelliği bulunmayabilir.
•    Switch’ler OSI 1. ve 2. katmanda oluşan hataları SPAN portlarına iletmemektedir. Yani, izlemek istenilen trafikte donanım ve medya hataları görünmeyeceğinden trafiğin %100’ünü izlemek mümkün olmayacaktır. Sadece switch içerisindeki trafik izlenebilir.
•    Ağ trafiğinin sürekli olarak izlenmesinin gerekli olduğu durumlarda bilerek veya bilinmeyerek monitör (SPAN) iptali sistemde bir takım sorunlara neden olacaktır.
•    Network cihazına yük bindirecek büyük bir trafiği monitör etme ihtiyacı duyulursa oluşan aşırı yük nedeniyle switch bünyesinde ya da monitör edilen paketlerde kayıplar yaşanabilmektedir.
•    Yapılacak bir full duplex iletişimde port kapasitesine yakın bir trafik söz konusu ise ve akan trafik her iki yönde (transmit and receive) izlenmek isteniyorsa trafiği tam anlamıyla takip etmek mümkün olamamaktadır.  Örneğin; 100 Mbit full duplex çalışan bir port switch üzerindeki başka bir 100Mbit lik port ile monitör edilmek istenilirse, TX ve RX trafiği ayrı ayrı 100’er Mbit olması nedeniyle toplam trafik 100Mbit’i aşacağından trafiğin tamamını izlemek mümkün olmayacaktır. Başka bir ifade ile full-dupleks linkleri paket kaçırmadan izlemek mümkün değildir.

TAP Cihazı Kullanma
SPAN üzerinden “port mirroring” yöntemi monitoring (izleme) imkanının bulunmadığı durumlarda network tap en makul çözümdür. Basit bir Network tap cihazı bir kablo üzerinden akan bilgiyi çoklayan ve monitör etmeye imkan sağlayan basit bir donanımdır. Akan trafik arasına giren network TAP cihazları tamamen pasif olarak trafiği çoklarlar.
Network TAP’lerin en çok kullanıldığı alanlar; sniffing (paket capturing) yapılan yerler, IPS, IDS, firewall ve VoIP iletişimlerin geçtiği noktalardır.

Niagara2

Network TAP cihazının avantajları;
•    İki ağ cihazı arasındaki MAC, medya hataları da dahil olmak üzere trafiği %100 olarak monitör edebilir.
•    Trafiği topladıktan sonra TX ve RX trafikleri eş zamanlı olarak izlenebilmektedir.
•    Network TAP cihazları %100 pasif cihazlar olup, cihaz arıza yapsa bile trafikte herhangi bir soruna neden olmaz.
•    Network TAP cihazlarında herhangi bir ayara gerek olmadığından tak çalıştır olarak kullanılabilmektedir. Network TAP cihazları ağ üzerinde hissedilmez, IP ve MAC adresleri yoktur.
•    Çok portlu olan versiyonları kullanıldığında birden fazla cihaz monitoring amaçlı kullanılabilir. (Bu tür çok portlu olanlara regeneration tap denilmektedir)
•    Bakır, multimode ve single mode fiber, koaksiyel, 10, 40 ve 100G desteklemektedir.
•    Network TAP cihazının dezavantajları :
•    Network TAP donanımsal bir cihaz olduğu için bir maliyeti vardır. Network üzerinde  trafiği takip edilmek istenen nokta fazla ise maliyet artacaktır.
•    Switch içerisinde oluşan trafiği monitör edemezler.
•    Network TAP cihazı üzerinden analiz yapan cihazların TX ve RX olmak üzere iki arayüzü olmak zorundadır.